Vrijednost radova koje su građevinci iz RS realizovali u inostranstvu tokom prva tri mjeseca ove godine, u odnosu na isto vrijeme prošle, pala je za 80,3 odsto, dok je broj naših radnika na gradilištima u inostranstvu smanjen za 41,1 odsto. Iz Udruženja građevinarstva, industrije i građevinskog materijala u Privrednoj komori RS ocjenjuju da je ovo jedan pokzatelj da kriza i dalje snažno potresa sektor građevinarstva. Pad radova u inostranstvu samo je jedan od indikatora nastavka krize u sektoru, a izvođenje ino-radova u ukupnom obimu poslova domaćih građevinaca trenutno ima jako mali udio. Naša građevinska industrija, nažalost, nije u velikoj mjeri zastupljena u inostranstvu, tako da pad više od 80 odsto neće imati značajniji uticaj na trenutno stanje u građevinskoj oblasti u cjelini.
Vrijednost radova koje su građevinci iz RS realizovali u inostranstvu tokom prva tri mjeseca ove godine, u odnosu na isto vrijeme prošle, pala je za 80,3 odsto, dok je broj naših radnika na gradilištima u inostranstvu smanjen za 41,1 odsto, navodi se u podacima Zavoda za statistiku RS za ovaj sektor kako prenose Nezavisne novine.
Iz Udruženja građevinarstva, industrije i građevinskog materijala u Privrednoj komori RS ocjenjuju da je ovo jedan pokzatelj da kriza i dalje snažno potresa sektor građevinarstva.
Stanko Ivaštanin, sekretar ovog udruženja, kaže da je pad radova u inostranstvu samo jedan od indikatora nastavka krize u sektoru i dodao da izvođenje ino-radova u ukupnom obimu poslova domaćih građevinaca trenutno ima jako mali udio.
„Naša građevinska industrija, nažalost, nije u velikoj mjeri zastupljena u inostranstvu, tako da pad više od 80 odsto neće imati značajniji uticaj na trenutno stanje u građevinskoj oblasti u cjelini“, rekao je Ivaštanin.
On je podsjetio da se trenutno najveći dio ino-radova izvodi u Srbiji, Hrvatskoj i Italiji, te da bi pozitivnu promjenu u vrijednosti ovih poslova mogla da donese realizacija novih ugovora „Integral inženjeringa“ i „Prijedorputeva“.
„Promjene loših trendova bi mogle biti zaustavljene i ukoliko ove godine dođe do realizacije najavljenih javnih i velikih energetskih objekata“, rekao je Ivaštanin.
On je podsjetio da je ekonomska kriza u građevinskom sektoru ostavila teške posljedice, a pad u sektoru građevinarstva još nije zaustavljen.
„Samo eventualno poboljšanje u sektoru ino-građevinskih radova neće značajno uticati na popravljanje krizne situacije u građevinskom sektoru“, konstatovao je Ivaštanin.
Mile Ribić, predsjednik Sindikata građevinarstva RS, je ocijenio da je bio skeptičan prema prošlogodišnjim optimističnim najavama oporavka građevinskog sektora u 2013. godini.
„Stanje u građevinarstvu je jako teško u svim njegovim segmentima. Trenutna slika u domaćem građevinarstvu je takva da je kriza jasno vidljiva od nemogućnosti realizacije ino-poslova, pa sve do slike velikog broja novoizgrađenih stanova po RS, koje zbog niske kupovne moći i kreditne nesposobnosti stanovništva nema ko da kupi“, rekao je Ribić.
On je ocijenio da je u građevinarstvu specifična i praksa da kada dođe do reza u vidu otpuštanja radnika, onaj broj preostalih zaposlenih poslodavci obično uposle da rade daleko veći broj sati u odnosu na iznos satnice, koja se zaista prikazuje.
Ribić je dodao da se jasno vidi da iako je građevinska sezona 2013. počela, da otvaranja novih građevinskih radova gotovo i nema.
„U ovom trenutku je jako teško govoriti o prognozama koje bi mogle da najave dolazak boljih vremena za poslovanje u oblasti građevinarstva“, rekao je Ribić.